• Nisan 22, 2022

  Hediyelik Çikolata

  Hediyelik çikolata alıp sevdiklerimize koşmamız, aslında sanıldığı kadar sadece bir tüketim çılgınlığı ve damak ziyafeti değil. Hediye çikolata vermenin kökleri Aztek ve Mayalara kadar uzanıyor. Tanrıların insanlık için yeryüzüne kakao çekirdekleri gönderdiği düşünülen bu dönemde çikolata hediye etmek kutsal olmaya başlamıştı bile.

  Hediyelik çikolata, Hediyelik çikolata sepeti, Bolçi çikolata
 • Ocak 28, 2022

  Çikolatanın Hafızaya Etkisi Var Mı?

  Çikolatanın hafızaya olan etkisi uzun zamandır araştırmacılar tarafından araştırılan ve ilgi çeken bir konudur. Indepenent gazetesinde yer alan habere göre çikolatanın faydaları, 1970 de psikolog Merrill Elias'ın yaptığı araştırmaya dayandırılıyor.

  Çikolatanın hafızaya etkisi, Bolçi çikolata
 • Ocak 26, 2022

  Çikolatanın Faydaları

   


  Çikolata faydaları; Çikolata hem tadı hem de sağladığı çeşitli faydalar ile sık sık tüketilen yiyecekler arasında bulunmaktadır. Bu kapsamda çikolatanın faydalarının bireyler tarafından merak edildiğini ifade etmemiz mümkündür. Peki, çikolatanın sağlığa faydaları nelerdir? Gelin tüm detayları hep birlikte inceleyelim. 

  Çikolatanın Faydaları
 • Ocak 24, 2022

  Kakao Bitkisi ile İlgili Bilmedikleriniz


  Kakao bitkisi tropikal bölgelerde, özellikle Güney Afrika ve Güney Amerika'da bulunabilir. Bu bitkinin tohumlarının terkibinde “Teobromin” denilen alkaloid vardır. Bu madde uyarıcıdır. Ayrıca bu bitkinin tohumlarından kakao yağı çıkarılır. Kakao bitkisi kozmetik sanayiinde ve eczacılık sektöründe kullanılır. 
  Kakao bitkisinin içinde, güçlü kakao antioksidanları, karbonhidratlar yüksek miktarda bitkisel protein, potasyum ve magnezyum; az miktarda kalsiyum tuz, demir zerreleri, A vitamini, B1 vitamini, B2, D, ve E vitamini ve kafein bulunur. Bunların pek çoğu çikolatayı sağlık açısından faydalı kılan besleyici maddelerdir. 


  Kakao Bitkisi Meyve Midir?


  Kakao bitkisi altı aylık olunca meyvelerin ağırlığı 200–1000 grama ulaşır. Meyvelerin yüzeyi önceleri yeşildir, 6 aydan sonra olgunlaşır ve kahverengimsi sarı veya kırmızımsı, morumsu bir renk alır. Meyve kabuklarının şekli, yüzeyi ve rengi kakao ağacının türüne göre değişiklik gösterir.
  Elma ağacı büyüklüğündeki kakao bitkisi, meyveyi gövdeye yakın veya daha kalın dallara taşır. Meyve başına yaklaşık 20-60 tohum bulunabilir ve bitkinin içerisinde 2.5 cm boylarında küçük kakao çekirdekleri bulunmaktadır. 
  Kakao bitkisi en olgun hâline geldiğinde 35 cm boyuna ulaşır ve çiftçiler ağaçtan büyük kakao kabuklarını bıçakla keserek hasat ederler.

  Kakao bitkisi
 • Ocak 17, 2022

  Çikolata yemeye duyulan istek çok yaygındır, ancak bu yeme isteğine gerçekten bağımlı olabilir miyiz? Bu güçlü yeme dürtüleri gerçekten bir bağımlılık olarak sınıflandırılabilir mi? Araştırmacılar genellikle çikolata bağımlılığının gerçek bir bağımlılık olmadığına inanmaktadır. 

  Çikolata bağımlılığı ver mıdır?
Çerez Kullanımı

Kişisel verileriniz KVKK mevzuatına uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunması Kanunu’nu inceleyebilirsiniz.